Valtakunnalliset sukututkimuspäivät 16-18.3.2012

8 vuotta 4 kuukautta sitten - 7 vuotta 7 kuukautta sitten #5859 : anttu
Kuopiossa pidetään Valtakunnalliset sukututkimuspäivät 16-18.3.2012. Tilaisuuden eri ohjelmiin on vapaa pääsy. Poikkeuksen tekee retki varastokirjastoon ja illalliselle, joihin on ilmoittauduttava. Päivien aikana on runsaasti arvovaltaisia esitelmiä. Lauantaina ja sunnuntaina sukuseurojen ym. järjestämä sukututkimusaiheinen näyttely, Myös Rytkösten sukuseuralla on esittelypöytä. Perjantain seminaari on Taitemia-auditoriossa, Piispankatu 8. Lauantain ja sunnuntuin ohjelmat ovat Musiikkikeskuksessa, Kuopionlahdenkatu 23. Tarkemmat ohjelmatiedot löydät mm. suvut.genealogia.fi
Tiedottaa Antero Rytkönen

Kirjaudu tai Rekisteröidy liittyäksesi keskusteluun.

8 vuotta 3 kuukautta sitten #5868 : ailigr
Hei teille kaikille tilaisuuteen osallistuneille,
olisi mukava kuulla kommentteja näistä sukututkimuspäivistä! Tai saada tietoonsa linkin, josta voi lukea tietoa. Uteliaana odotan... terveisin Aili

Kirjaudu tai Rekisteröidy liittyäksesi keskusteluun.

8 vuotta 2 kuukautta sitten #5869 : anttu
Moi!
Suomen Sukuhistoriallisen yhdistyksen sivuilta löytyy jotakin tietoa sukututkimuspäivien annista ( www.sukuhistoria.fi ). Olin mukana kaikkina kolmena päivänä. Käsitykseni mukaan päivät onnistuivat hyvin. Osaanottajamäärän tavoite 800 lienee jotakuinkin toteutunut. Ensimmäinen päivä oli korkeatasoisia luentoja. Noin 150 hengen luentosali oli täysi lisätuolilla varustettuna. Myös muina päivinä oli pienempiä teemaluentoja ja niissä osaanottajamäärät olivat pienempiä. Näytelyssä oli n. 25 sukuseuraa esittelypöytineen, pääasiassa savolaissukuja. Erilaiset sukututkimusseurat olivat esillä ja joukko kaupallisia, sukututkimukselle palveluja tuotavia yrityksiä esitteli tuotteitaan. Rytkösten sukuseurana olimme myös esillä julkaisuin, viirein ja keskustellen kiinnostuneiden kanssa. Lauantai oli vilkas päivä, sunnuntai jo rauhallisempi. Sukuseuran esittelijöinä vuorotteli Martti, Mikko, Eeli ja Antero, kaikki rytkösiä. Tutkijoille tuli uutta aineistoa Savon tuomiokirjojen (käräjäpöytäkirjojen) nimihakemiston avulla ja Tavisalmen asutustutkimus 1548-1600. Varhaisissa tuomikirjoissa on runsaasti rytkösiä. Onneksi meillä on merkittävä osa tulkittuna, mutta jos joku innostuisi niitä kääntämään sekokielelle, voisi sieltä löytyä myös uutta (on vaikea tehtävä). Edellämainitut lähteet löytyy SSHY: sivuilta., tosin vaatii seuran jäsennyyttä ja sieltä saatua tunnistetietoa. -Lauantain ja sunnuntain luennoissa olisi ollut paljon oppia käytännön työlle, valitettavasti kaikkeaeiehtinyt seuraamaan. Myöhemmin saattaa tulla joitakin luentoja julkistettuna ja muitakin kommenteja saattaa olla jo netissä,mutta enole niitä onnistunut löytämään.
Terveisin Anttu

Kirjaudu tai Rekisteröidy liittyäksesi keskusteluun.

8 vuotta 2 kuukautta sitten #5870 : ailigr
Tuhannet kiitokset - sata ee piisoo - Anttu. Mielenkiintoista saada kuulla ja linkki on hyvä! Kiitos vieläkin. Terveisin Aili

Kirjaudu tai Rekisteröidy liittyäksesi keskusteluun.

Toteutus: Kunena foorumi