Olen näemmä minäkin Rytkösiä ja tervehdin ilolla uusia sukulaisiani! Näet äidinisän sukua selvitettäessä kävi ilmi, että äidinpuolta sukuun kuuluvan Maria Martikaisen (s. 4.2.1779 Iisalmen Ollikkala 4:ssä) äiti on Catharina Rytkönen ja isä Henrik Martikainen (s. 1754, tarkka syntymäaika ei ole tiedossa).
Vanhemmat on vihitty ilmeisesti loppuvuonna 1774 päätellen siitä, että tuolloin Catharina ilmestyy rippikirjan mukaan Ollikkala 4:ään. Hän kuoli Ollikkalassa 21.5.1824.
Rippikirjoissa mainitaan Catharinan syntymävuodeksi 1754 mutta Iisalmen syntyneiden tiedot eivät ole säilyneet hyvin noilta vuosilta. Eräässä sukuselvityksessä mainitaan syntymäajaksi 11.2.1754, mutta tiedolle ei löydy lähdettä.
Mahtaako kukaan törmännyt tähän Catharinaan tai hänen vanhempiinsa? Iisalmen rippikirjat mm. vuosilta 1759-1765 (ovat myös puhtaaksikirjoittuinakin) eivät vie asiassa eteenpäin, kun kellään sieltä löytyvistä Rytkösistä ei näyttäisi olevan sopivaa Catharina-nimistä tytärtä. Rippikirjoissa oleva syntymävuosi voi toki hyvinkin heittää vuoden pari.