:DHei Mika!
Kyllä Robertille vanhemmat löytyy ja sukuketju aina 1500-luvulle. Isä oli talollisenpoika Antti Rytkönen s. 3.8.1840 Pielavesi Sulkava Pyöree ja äiti Fredrika Kolehmainen s. 1837. He muuttivat Pielaveden Tommanmäkeen tilaosakkaaksi ja myöhemmin Kiuruvedelle. Robertilla oli veli Anders s. 17.8.1868. Molemmat olivat orpolapsina Kiuruveden Kalliojärvellä (Kalliokylä).
Antin isä oli Lars Rytkönen s. 14.4. 1818 ja äiti Valborg Pennanen.
Larsin isä oli Antti ja edelleen Antin isä Antti.
Viimeksi mainitun Antin Isä oli Matti Rytkönen s. 1714 ja äiti Anna Lipponen. He asuivat Pielavesi 1 (nykyinen kirkonkylän tienoo). Sulkavanjärvellä oli Pielavesi 1 tilan takamaita ja sinne he nähtävästi perustivat Pyöreen tilalan. Talo oli Rytkösten hallinassa 1840 tienoille.
Voin lähettää sinulle suoraan tarkemmat tiedot ja toivoisin saavani Robertin ja hänen sukunsa tietoja esipolvien osalta. Myöskään Andersin osalta ei ole muita tietoja kuin syntymäaika.
Tietoja voit lähettää postissa tai sähköpostina. Yhteys tiedot ovat:Antero Rytkönen Rinnekuja 12 70800 Kuopio tai sähköposti anttu.rytkonen@kolunbus.fi
Sukututkimusterveisin Antero.